BUS USE FORMULA 404 AC Evaporator Unit BEU-404-100 O-ring mounting Type 404*310*335mm Right Hand Drive (RHD)BUS
group name
Evaporator Assembly
Min Order
1 piece
brand name
INTL Auto Air Conditioning Compressor
model
INTL-EU003A
Nearest port for product export
HUANGPU, SHENZHEN, NINGBO, SHANGHAI
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES
Acceptable payment methods
T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash, Escrow
Export mode
Have the independent export and import right
update time
Wed, 13 May 2026 16:18:31 GMT
Paramtents
  • Size 404*310*335mm
  • Type Other
  • Car Make for Bus
  • OE NO. BEU-404-100
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
BEU-404-100
FORMULA III EVAPORATOR UNIT
with 2 air outlets
BEU-404-100 FORMULA III EVAPORATOR UNIT ASSEMBLY for Right Hand Drive (RHD)BUS
Specifications:
INTL Model: INTL-EU003A
Type:  BEU-404-100
Voltage: 12V
Current: 8.5A
Mounting Type:O-RING
Drive Direction: RHD
MAX AIR VOL.CFM:359
COOLING CAPACITY BTU.:13700
TEMPERATURE:ELECTRIC THERMOSTAT
Unit Size (404*310*335mm)
FRONT LENGTH:404MM
BACK LENGTH:310MM
SIDE LENGTH:335MM
PACKING SIZE:43X38X18CM
1PCS/CTN
GROSS WEIGHT:5.5KG
BUS USE FORMULA 404 AC Evaporator Unit BEU-404-100 O-ring mounting Type 404*310*335mm Right Hand Drive (RHD)BUSBUS USE FORMULA 404 AC Evaporator Unit BEU-404-100 O-ring mounting Type 404*310*335mm Right Hand Drive (RHD)BUS